Aratinga Sluneční

Popis: Samec i samice jsou stejně zbarvené. Žluté čelo, strany hlavy, prsa, břicho, hřbet a kostřec s oranžovým nádechem. Spodní krovky ocasní jsou žlutozelené, malé krovky křídelní a krovky letek jsou žluté, některé zelené se žlutými špičkami. Krovky ruční, letky loketní a ruční jsou tmavomodré, zeleně lemované, ocas je olivově zelený. Oko je tmavohnědé, zobák světle šedý, nohy barvy masové. Délka 30 cm. Jak už bylo zmíněno, obě pohlaví jsou zbarvena stejně, nejjistějším řešením je proto metoda DNA nebo endoskopie.

POTRAVA

Každodenní čistá voda je podmínkou.

  • Ve volné přírodě se živí různými druhy ovoce, semeny, pupeny, květy, bobulemi.
  • Základem krmení je směs pro střední a velké papoušky, pták by měl mít také k dispozici ovoce, grit nebo písek na trávení a sépiovou kost.
  • Do běžné denní stravy je dobré zahrnout také speciální granule pro papoušky, které obsahují veškeré potřebné složky, které by měl papoušek dostávat.
  • Mezi nejoblíbenější ovoce patří jablka, hrušky, třešně, hroznové víno, maliny, ostružiny, jahody, aj. Z cizokrajných můžeme do jídelníčku zařadit citrusy ( například pomeranče a mandarinky ), nebo banány.
  • Zeleninu v jídelníčku arating zastupuje mrkev, hrášek, hlávkový salát, špenátové listy a další.
  • Je možné zkrmovat i proso v klasech, šípky, trnky, jeřabiny apod.
  • Velkou pochoutkou a zároveň zábavou jsou větve ovocných stromů s pupeny. Všeobecně i jako bidla jsou oblíbeny větve ovocných stromů, bezu, břízy, lípy a v neposlední ředě i větve jehličnanů.

Chov:

  • Aratinga sluneční je bezproblémový a velice plodný papoušek, pokud u něj sestavíme dobrý chovný pár. Hnízdí ochotně a pravidelně. Má mít celoroční voliéry s proletem 3 m a s uzavíratelným chráněným prostorem, kde se může ukrýt před mrazem, protože jeho masité nohy často omrzají.
    Budku mají mít po celý rok, protože v ní nocují. Velikost budky se doporučuje 30 x 30 x 80 - 100 (výška) cm. Na vejcích sedí sedí 24 dní, mláďata zůstávají v hnízdě 7 týdnů. Snůška bývá většinou 4 vajíčka, která samice zahřívá od prvního sneseného vejce. Vejce jsou snášena v intervalu 36 hodin.
    Mladí ptáci mají zbarvení více zelené než dospělí ptáci a s přibývajícím věkem se postupně mění na žluté. Opeření dospělých ptáků získávají ve věku 15 - 18 měsíců. Někteří ptáci jsou žlutější již ve hnízdě, podobně jako mladí "penanti" červení.
    Cizí osoby v blízkosti voliér nesnášejí, ohlašují je hlasitým křikem.